Bağlanma - Amir Levine & Rachel Heller

Bağlanma teorisi bize genlerimize kadar işlemiş olan yakınlık kurma ihtiyacımızı söyler. Bağlanma konusunda en ünlü çalışmalara imza atmış Bowlby anne-çocuk arasındaki üç tip bağlanmadan bahseder. Bağlanmanın çocuğun hayatında su ve ekmek kadar önemli ve zorunlu olduğunu aktarır.

Güvenli, kaçıngan ve kaygılı bağlanma ile ilgili herhangi bir gelişim kitabında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Kitap da bu bağlanma stillerinin yetişkin hayatımızda ilişkilerimize nasıl yön verdiğini okuyor olacaksınız.

Aşk insanın hayatına heyecan ve canlılık katan bir duygudur. Fakat bu duygu her zaman insan hayatında bu denli pozitif etki yaratmaya bilir. Bunun nedeni çok eskilere, bize bakım veren kişiyle kurduğumuz bağa dayanır.

Hayatta hemen hemen her zorluğun üstesinden kolaylıkla gelebilmiş kişiler konu ilişkiler olduğunda neden çaresiz kalırlar? İlişkiyi bitirmek neden zordur? İlişki içinde en ufak olayda bunu ilişkimiz için neden tehdit olarak algılarız?

Tarih öncesi zamanlardan beri insanlar ilişki kurma ihtiyacı hissederdi. Bunun çok temel bir nedeni vardı. Güvende kalmak. Çünkü biriyle bağlantı ve bağ içindeysek kendimizi güvende hissederiz. Bağlanmayı en kolay gözleyebileceğimiz alan ise anne-çocuk ilişkisi. Yabancı bir ortamda annesi odadan ayrıldığında kendini güvensiz hisseden çocuk tepkisel davranarak ağlamaya başlar. Kendini güvende hissetmek için annesini arar. Bulduğunda ise kendini sakinleştirip ortama adapte olmaya çalışır (güvenli bağlanan çocuk), ya da annesini bir daha kaybetmekten ölesiye korktuğu için artık ortamdan koparak annesine yapışır (kaçıngan bağlanan çocuk) ya da ne tam ortamın içinde ne de dışındadır. Sıklıkla annesini kontrol etme ihtiyacı hisseder (kaygılı bağlanan çocuk).  Şimdi bu bilgiyi alın ve ilişkinize götürün. Partnerinizle kavga ettiniz. Onunla sorunu aşmak için çareler mi aramayı tercih edersiniz? Her kavganın sonucunda sanki ayrılacakmış hissine kapılıp stres mi yaşarsınız?  Tıpkı yetişkinlerde bebekler gibi güven ortamı bozulduğunda tepkisel davranmaya başlar ve bunun sonucunda belli davranış kalıpları geliştirir. Bu davranışlar bazen ilişkinizin içinde sizleri kaosa sürükleyen davranış kalıpları olabilir.

Amir Levine ve Rachel Heller in kaleme aldığı kitap ilişkiler ve bağlanma paternleri hakkında bizlere farkındalık sunuyor.