Anksiyeteyi Dengelemek

Hepimizin kişisel bir tarihi var. Bu kişisel tarihimiz içinde yaşadığımız olaylar, olaylar karşısında hissettiğimiz duygular var. Bu duygular bize bazen eşsiz zamanlar yaşatırken bazen hayatımızı çekilmez hale getirebiliyorlar. Hayat ise bir denge tahtası. Her şeyin bir dengesi olması şart. Denge bozulduğunda bedenimiz o dengesizliğe uyum sağlamaya çalışıyor ve sanırım sistem tam burada bozuluyor.

Hayatta kalmayı sürdürebilmek için bazı duygulara mecburiyetimiz vardır. Korku, kaygı, tiksinme bunlardan başlıcaları. Zehirli bir ottan tiksinmem lazım ki onu yemekten kaçınayım, vahşi bir hayvandan korkup kaçmalıyım ki bana zarar veremesin, üzerime hızla gelen bir arabanın bana çarpmasından kaygı duymalıyım ki yoluma güvenli bir yerde devam edebileyim. Fakat oyuncak bir yılan, uçan bir böcek ya da bana gerçekten zarar gelemeyecek bir yerde tıpkı bu korkuları yaşıyorsam ? Artık hissettiğim duygularımdan korkar olmuşsam ? O zaman dengem şaşmış olabilir.

Anksiyeteyi Dengelemek kitabı 15 yılı aşkındır bedeni ve zihniyle verdiği savaşı anlatan Carl Vernon’un hikayesi. Hayatında ki dönüm noktalarını ve bakış açısını nasıl değiştirdiğini akıcı bir üslup ile bize veriyor.

Ona göre denge kurmak,

Hayatta her şeyi kontrol edemeyeceğini, ön görülemez yaşam olaylarını kaçınılmaz iniş çıkışları kabul etmek. Bu kabule ulaşmanın ise bir bedeli var..

Keyifli okumalar