Demet Erol

Uzman Psikolojik Danışman

2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans derecesini onur belgesiyle bitirdikten sonra özel okullarda psikolojik danışman olarak görev almıştır. Görevi boyunca, özellikle ergenlik dönemi öğrencileriyle ve onların aileleriyle çalışmış, ailelere ve eğitimcilere yönelik çalışma grupları düzenlemiş, çeşitli konularda konferanslar vermiştir. Okullarda çalıştığı yıllarda bir yandan kişisel süpervizyon sürecinden geçmiş; bir yandan da Dr. Nevin Dölek, Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur gibi isimlerden meslek süpervizyonları almaya devam etmiştir.

2014 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi “Uygulamalı Psikoloji” yüksek lisansını, yeme bozuklukları konusunda yaptığı çalışmalardan biri olan “Sağlıklı Yeme Saplantısı (Ortoreksiya Nervoza)” bitirme projesiyle tamamlamıştır.

Alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen eğitim ve seminerlere de katılmıştır. 2006 yılında Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından verilen “Aile Terapisi Temel Eğitim Programı”nı tamamlamış; 2007-2009 yılları arasında Doç. Dr. Hanna Nita Scherler’in Geştalt Eğitimi’ne katılarak, Geştalt kavramları ve metodolojisiyle ilgili çalışmalarda yer almıştır. 2010-2011 yıllarında Dr. Nevin Dölek’in “Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Teknikleri” eğitimini aldıktan sonra, 2013 yılında Yrd. Doç. Dr. Nevin Eracar’ın 30 saatlik “Sanatla Terapi ve Yaratıcılık” eğitimini tamamlamıştır.

Yüksek lisans döneminde tanıştığı Bilişsel Davranışçı Terapi ekolünü benimsemiş; 2015 yılından bu yana, Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur tarafından Avrupa Davranış ve Kognitif Terapileri Birliği’nin eğitim standartlarına göre düzenlenen “Kognitif ve Davranış Terapileri” eğitimine devam etmektedir. Eğitiminin son süpervizyon sürecinde olup, 2019 yılı itibariyle “Bilişsel Davranışçı Psikoterapist” unvanını alacaktır.

Ağırlıklı olarak Bilişsel Davranışçı Terapi ekolüyle çalışan Demet Erol, problemin yapısına göre Geştalt Terapi, Çözüm Odaklı Terapi, Sanat Terapisi, Kabul ve Adanmışlık Terapisi, Metakognitif Terapi yöntemlerini de kullanmaktadır.

Yaşantı Psikoloji bünyesinde ergen ve yetişkin danışanlarına psikoterapi desteği, ebeveynlere danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Türk PDR Derneği, Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği (KDTD) üyesidir.