Etkili İletişim Thomas Gordon

Ebeveynlik karşılıklı iletişimde kalmayı gerektiren, sonsuz olaylar, periyodik çatışmalar ve ani krizler dizisidir. Bütün bunlar asla sonuçsuz kalmaz. Kişiliği olumlu ya da olumsuz etkileyen olaylardır.

Yalnızca ruh sağlığı yerinde olmayan ebeveynlerin çocuklarına zarar verdiğini düşünürüz. Oysa bu yanlış bir bilgidir. Sevgisini çocuğuna gösteren, iyi niyetli ebeveynlerde çocuklarını suçluyor, tehdit ediyor, ayıplıyor, rüşvet veriyor, korkutuyor, cezalandırıyor, ahlak dersi veriyor.

Bunu fark ederek ya da fark etmeyerek yapıyor. Biz buna iletişim kazası diyoruz. Bu kazanın nedeni zekanın yokluğunda değil bilginin yokluğunda ortaya çıkıyor. Ebeveynler gerçekten çocuklarına yarar sağlamak istiyorsa etkili iletişimi öğrenmek zorundadır.

Bir ameliyata girdiğinizi düşünün, cerrah tam siz bayılmadan önce size çok bilgili olmadığını fakat sezgisel olarak çok iyi kararlar verebildiğini bu yüzden ameliyatınızı yapacağını söyledi. Siz o an bu şekilde ameliyata girer miydiniz? Nasıl ki kendinizi sadece sezgileriyle hareket eden bir doktora bırakamazsanız, çocuklarınızla iletişiminizi de şansa ve iç güdünüze teslim edemezsiniz.

 Thomas Gordon tam bu noktada iletişimde sakin kalmak, çocuğunuzu anlamak ve onunla etkili iletişimi başlata bilmeniz için sizlere güzel bir rehber sunuyor.