Normal People

Sally Rooney‘nin 2018 yılında yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan Normal People, ilişkiler ve ebeveyn travmalarıyla ilgili ufuk açıcı bir yapım.

Dublin’de yaşayan aynı okuldaki iki genç Marianne ve Connell’in lisede başlayan ve üniversiteye uzanan ilişkilerinin konu alındığı dizi “bağlanma çeşitleri” hakkında çarpıcı gerçeği bağlanmanın ikili ilişkilerde nasıl belirleyici olduğunu bize gösteriyor.

Farklı dünya algısı ve zekası ile Marianne, yaşıtlarından oldukça farklı bir karaktere sahiptir. Bu farklılık onun lisede akran zorbalığına maruz kalmasına neden olur. Marianne için yaşadığı tek zorluk bu değildir. Marianne ’in annesi ile ilişkisi de çok kısıtlı ve güven duygusundan uzaktadır. Bütün bu zorluklar karşısında kendisiyle ilgili oluşan değersizlik algısı ilişkiler içinde bir çıkmaza ve tehlikeli eğilimlere doğru evrilir.

Connell, kendi içinde çıkmazları ve korkuları olan bir karakterdir. Marianne kaygılı bağlanan yapısına karşın Connell kaçıngan bağlanma yapılanmasına sahip bir karakterdir. Bu iki bağlanma stilinin ilişkide nasıl çarpıştığını, algıları, ilişkiyi yorumlama şekilleri dizide çok güzel işlenmiş.

Bağlanma konusunda okuyabileceğiniz kitap tavsiyelerimiz:

Bağlanma - Amir Levine & Rachel Heller

Bağlanma ve ilişkiler ile ilgili okuyabileceğiniz blog yazılarımız:

İlişkilerde Bağlanma Sorunları

Bağlanma ihtiyacı neden ortaya çıkar