Anne With an E

Anne Of The Green Gables kitabından uyarlanan Netfilix yapımı etkileyici bir dizi Anne With an E. Dizi Anne adında bir kızın 13-14 yaşına odaklanıyor. Mattew ve Marilla Cuthbert kardeşler çiftlik işlerinde yardımcı olması için bir çocuk evlat edinmeye karar verir. Dizi Cuthbert ailesine Anne’nin dahil olma sürecini ve geçmişini konu alır. Bizim ise sizlere bu diziyi önermemizin nedeni dizinin sürükleyici yapısından daha ziyade çocukluk travmalarının bir kişinin hayatını nasıl etkilediğini gözler önüne sermesi.

Anne, anne ve babasının ölümünden sonra yetimhaneye verilir. Yetimhanede ve evlatlık verildiği evlerde bir dizi talihsizlik (akran zorbalığı, kötü muamele vs.) yaşar. Bu yaşadıklarından kendi ve ilişkilerle ilgili bazı çıkarımlar yapar. Vardığı bu sonuçlar onun kendisini algılamasını, akran ilişkilerini ve ebeveynleriyle olan ilişkisine yön verir. Dizi ayrıca travmalar çok geçmişte kalsalar bile nasıl bir zihinsel süreçle hayatımıza dahil olur bunu açık şekilde bize gösteriyor.

Bir erişkin travmatik bir süreç yaşadığında olgunluğa erişmiş olan beyni travmayla başa çıkmak için geçici bir düşünce süreci oluşturma yetisine sahiptir. Travma geçtikten sonra bu süreci sağlıklı bir şekilde çözümleyip beynine entegre edebilir.

Fakat gelişim çağında bir çocuk için süreç farklı işler. Beyni henüz gelişimsel aşamadayken travmayla karşılaşan çocuk, travmadan sağ çıkmak için gereken geçici travma süreci, beyinde kalıcı bir süreç olarak yerleşir. Travmaya dayalı düşünce örüntüleri daha fazla kullanılmak zorunda kalır. Bu düşünceler bir süre sonra doğal düşünce örüntüleri olarak çarpık şekilde gelişir ve genellenir.

Fakat beyin travmayı iyileştirme ve dönüştürme kapasitesine sahiptir. Kişisel kaynaklarımız ve ilişkiler travmayı sürdürebileceği gibi travmayı iyileştire de bilir. Dizi Anne’nin kendini nasıl iyileştirdiğini ve yol aldığını izleme fırsatını da bize sunuyor.

Ve travmaya dair önemli bir bilgi;

İnsanlar ilişkiler içinde incinir ve ilişkiler içinde iyileşir.

Judith Herman

 

İyi Seyirler…