Çok Kötü Bir Şey Oldu

Okuyan-us Kitap evinin Çocuklar için oluşturduğu Okuyan Koala’dan çıkmıştır. Margaret M. Holmes tarafından yazılan kitap Türkçe'ye Ayça Erdem tarafından çevrilmiştir.

Travma yaşamış çocuklar için yazılan kitap, travmanın etkileri karşısında bir savunma kalkanı oluşturuyor.

Hayatta başımıza hiç beklenmedik, fiziksel veya duygusal olarak bizi zorlayan, savunmasız bırakan olaylar gelebilir. Bir yetişkin için bile baş etmesi zor bir durumun bir çocuğun başına geldiğini düşünsenize.

Bu gibi durumlarda çocukları anlamak ve yalnız olmadıklarını onlara hissetmek çok önemli. Sherman’ın öyküsü bu aşamada oldukça ilham verici. Çocukların travmatik bir olaya karşı olan tepkilerinin yansımasını çok güzel bir dille anlatırken yetişkinlere çocuklara nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda tüyolar veriyor.

Çocuklarımıza bırakacağımız belki de en önemli miras başlarına gelebilecek zor durumlarda bunlarla nasıl baş edeceklerini öğretmek olacaktır. Hayatta en zor konular bile konuşulabilir hale geldiğinde, çözümlemesi için en önemli adım atılmış olacaktır.

Kitapla ilgili başka güzel bir detay ise Amerikan Psikoloji Derneği (Apa) tarafından onaylı olması. 4-8 yaş arası çocuklara önerilen bu güzel kitap özellikle travma yaşamış çocuklar için güzel bir duygudaş.